Waldemar Malicki
Pianista polski, żyjący. Wszechstronność talentu pozwala mu na niespotykane w świecie zabiegi klawiaturowe . Znany z niezwykle bliskiego kontaktu z publicznością, w zadziwiający sposób łączy wirtuozerię muzyczną i słowną. Humor, zaskoczenie, brak granic wyobraźni i delikatna pikanteria zmieszana ze swoistą elegancją. Nie traci klasy, nie wprowadza polityki, codziennie ćwiczy palce i fanatycznie bawi publiczność w kraju i za granicą.
źródło: strona oficjalna http://waldemarmalicki.com/
Pianista i kameralista, urodzony 3 października 1958 w Lublinie.
Po ukończeniu Średniej Szkoły Muzycznej w Lublinie studiował w gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie Jerzego Sulikowskiego. Studia kontynuował u Paula Badury-Skody i Jörga Demusa, a kameralistykę u Erika Werby.
Koncertował z prawie wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi, także poza granicami kraju (w Europie, Ameryce Południowej i Północnej, Japonii). Współpracuje z najwybitniejszymi polskimi śpiewakami (Andrzejem Hiolskim, Stefanią Toczyską, Teresą Żylis-Garą), skrzypkami (Kają Danczowską, Krzysztofem Jakowiczem, Konstantym Andrzejem Kulką) i zespołami kameralnymi (Kwartetem Śląskim, Kwartetem Wilanów). Wspólnie z żoną Tamarą Granat stworzył unikatowy w Polsce duet fortepianowy "Duo Granat", specjalizujący się w muzyce fortepianowej na cztery ręce.
Ma w dorobku wiele nagrań radiowych i płytowych - ok. 40, m.in. zarejestrowanych dla Polskich Nagrań, Poltonu, CD Accord, DUX, Pavane (Belgia), Adda (Francja), Koch Records Schwann i Wergo (Niemcy), Pony Canyon (Japonia). Płyta z utworami Karola Szymanowskiego, którą nagrał ze skrzypkiem Piotrem Pławnerem, została uznana przez miesięcznik płytowy "Studio" za płytę roku 1998 w kategorii muzyki kameralnej. Ponadto otrzymał 3 nagrody polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK.
Waldemar Malicki prowadzi kursy mistrzowskie w Finlandii, Islandii, Ameryce Północnej i Południowej oraz Japonii. W 1992 był członkiem jury Konkursu Pianistycznego w Vina del Mar w Chile.
Występował na festiwalach (m.in. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, "Warszawskiej Jesieni", "Wratislavii Cantans", Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, Wakacyjnym Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, Mazurskiej Nocy Kabaretowej w Mrągowie, Festival Cervantino w Meksyku, Festival Chopin w Genewie), na koncertach galowych, dla instytucji kulturalnych i społecznych (Fundacja rodziny Buzków, Fundacja "Crescendum est" Aleksandra Gudzowatego), a także - w ramach dnia polskiego - na wystawie EXPO w Hanowerze (2000).
Założył i pełnił funkcję prezesa Towarzystwa im. Ignacego Jana Paderewskiego. Od 2000 jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Wirtuozerii i Żartu Muzycznego w Nowym Sączu. Od kwietnia 2008 Członek Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.
Waldemar Malicki przygotowuje i prowadzi programy o tematyce muzycznej w Telewizji Polskiej. W audycjach tych, nawiązujących do stylu programów Leonarda Bernsteina i Glenna Goulda, analizuje rozmaite zjawiska muzyczne, posługując się często improwizacją. Wykonuje również specjalne recitale improwizacji fortepianowej w stylu dziewiętnastowiecznych wirtuozów, opatrując je żartobliwą narracją i komentarzem. Wspólnie z reżyserem Jackiem Kęcikiem stworzył show muzyczno-kabaretowe "Co tu jest grane?", emitowane na antenie Programu I Telewizji Polskiej, wielokrotnie nagradzane m.in. Grand Prix na Festiwalu Dobrego Humoru 2005 i Złotą Różą na Festiwalu Twórczości Telewizyjnej w Lucernie. Od 2007, we współpracy z Jackiem Kęcikiem i dyrygentem Bernardem Chmielarzem, przygotował i prowadzi nowy cykl koncertów z udziałem orkiestry (12 osób) i solistów, pod nazwą Filharmonia Dowcipu.